Product Details
Description +
PRODUCT INFORMATION
SMART Board GX ZERO
Bring interactivity to your classroom affordably. The SMART Board GX series helps your classrooms become more connected and learning more engaging. Simpler to deploy, use and support, the SMART Board GX series is the affordable alternative to classroom projectors and a solid investment for your EdTech budget. It combines the creative power of SMART software with interactive technology innovations to provide SMART’s unique multiuser experience – letting your students to intuitively write, erase, touch, and gesture at the same time without interfering with another’s tools—on both Windows and Mac.
- 20 continuous touch points
- Continuous pen touch and eraser differentiation between 2 pens
- Palm erase
- Embedded Android Computing - Browse the web, and use the whiteboard, apps and widgets to increase student engagement. Access your documents with cloud storage, use WPS office and more. All on an embedded platform with the power and security of Android.
- BYOD device support with USB-C - Interoperability with leading operating systems and front-facing connection ports makes it easy for students and teachers to connect, interact and share.
- USB-C supports video, touch, and audio easy connectivity with only one cord.
KEY FEATURES
KEY GX-V3 Features:
- 4K Ultra-HD LED display - ENERGY Star® certified & EcoDesign compliant
- Advanced IR
- Built-in Android™ 11 computing
- Included pens, remote control, and cables in box
- 40W Audio - Two integrated 20-Watt speakers
- Object Awareness™
- Simultaneous Tool Differentiation - Connected computer with SMART Product Drivers required. Only supported when using SMART Notebook and SMART Ink
- Convenience ports
- Over-the-Air (OTA) updates
- SMART Ink
- Integrated Wi-Fi
- Free software - SMART Notebook
- Free library of games, activities, and lessons on the SMART Exchange
- 3-year Limited Warranty with warranty extension options
- Free video, webinar, self-serve & train-the-trainer course resources
- Expert support
PACKAGE INCLUDES
INCLUDED WITH EVERY GX SMART BOARD PURCHASE:
-
FREE SOFTWARE
Purchase any SMART Board interactive display and you get a FREE perpetual license to access SMART Notebook and SMART Ink. FREE software includes SMART Board drivers with UNLIMITED installations and NO subscription required. -
SMART INK
SMART Ink is easy to learn and use and provides the most intuitive and consistent experience – both inside and outside of SMART software applications. Exclusive to SMART Board interactive displays, SMART Ink lets you write and draw in digital ink to highlight, modify and add content to any learning activity or collaborative project. Write over websites and videos or directly into PDF and Microsoft Office documents. - BUILT-IN COMPUTING
- Whiteboard
- Browser
- Split screen
- Android 11
- Whiteboard & education content
- Up to 20 simultaneous user profiles - secure authentication with Google or Microsoft
- Whole class student device integration
WARRANTY
Minimize downtime and avoid additional costs. SMART GX series includes SMART's limited equipment warranty, providing reliable warranty and support benefits.
-
-
Included:
- Real-time technical support
- Customer support teams around the globe
- Advanced replacement
- 2-way shipping
-
Included:
- SMART Assure Warranty and extended warranty also available – up to 7 years - for the ultimate warranty coverage.
Note: SMART monitors ship via Common Carrier. If you do not have a freight dock at your delivery location, please add lift gate or inside delivery service to your order.
Standard - Requires Dock
Lift Gate - Brings Monitor Down to Ground Level - Customer Brings Inside Building
Inside Delivery - Brings Monitor Down to Ground Level and Inside Front Door
Authorized SMART Technologies Dealer
Specifications +
| Product Attributes | |
| Brand | SMART Technologies |
| Model | GX086-V3 |
| Condition | New |
| Screen Size | 86" |
| Included Accessories | 2x Pens, power cable, 16' 5" USB 2.0 A to B cable, 6' USB 3.2 Type-C cable, 2x Wi-Fi Antennas, Remote control, AAA batteries, SMART ID Cards, Instructions documents |
| Physical Dimensions | |
| Display Size (Diagonal) | 86" |
| Length | 84 in |
| Width | 50 in |
| Height | 9 in |
| Weight | 143.0 lb |
| Dimensions | 84 (L) × 50 (W) × 9 (H) |
| Display & Visual | |
| Display resolution | 3840 x 2160, 4K ultra HD |
| Display technology | LED |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Color | Black |
| Brightness (typical) | 400 cd/m² |
| Viewing Angle | 178° |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Response Time | ≤ 8 ms |
| Anti-glare Coating | yes |
| Monitor shape | Flat |
| Monitor specialized features | Simultaneous tool differentiation, Object Awareness, Silktouch |
| Touch & Input Technology | |
| Touch Points | 10 |
| Annotation Software | SMART Ink® |
| Hardware & Components | |
| Built-in Operating System | none |
| OPS Slot Support | SMART PCM modules |
| Integrated Camera | not included |
| Integrated Microphone Array | none |
| Integrated Speakers | 2 integrated 20 W speakers |
| Ambient Light Sensor | yes |
| Performance & Power | |
| RAM | none |
| Storage Capacity | none |
| Power Consumption | 119 W |
| Operating Temperature Range | 32–104°F (0–40°C) |
| Connectivity & Ports | |
| Device interface | Wi-Fi, HDMI, USB |
| HDMI Inputs | 3x HDMI 2.1 |
| USB-C Ports | 2x Type-C, 5x Type-A, 2x Type-B |
| Wired Ethernet Port | 1x RJ45 |
| Wi-Fi & Bluetooth | none |
| Screen Casting Support | no |
| Cloud Integration | no |
| Compatible OS Platforms | Windows, Mac, Android, Chrome OS |
| Audio Out / In Ports | 1x Stereo 3.5mm out, 1x Stereo 3.5mm in |
| Software & Licensing | |
| Software Licensing | SMART Notebook, SMART Product Drivers and SMART Ink |
| Compliance & Certifications | |
| Certifications | UL, FCC, ISED, TSCA, CONEG Packaging, Proposition 65 |
| Warranty | 3-year SMART Assure Warranty (2 to 4 year extension available) |
Downloads +
SMART Assure Warranty
Comprehensive coverage and peace of mind for your SMART display.
- 24/7 SMART support & remote troubleshooting
- Advanced replacement or on-site repair
- Installation by SMART-authorized technicians
- Shipping and returns fully covered
Backed by SMART and supported locally by VSC.
