Product Details
Description +
INFORMATION
As a leading industry expert, the ClearTouch EVO Roll offers a 43 inch touchscreen display for an intuitive and efficient user experience. With crystal clear touch technology, this product guarantees precise and responsive touch controls for seamless interactions. Its sleek design and advanced features make it a top choice for businesses looking to enhance productivity and engagement.
Experience crystal clear, vibrant visuals with the ClearTouch EVO Roll. Featuring a brightness of 1000 nits and a screen size of 43", this display is perfect for professional settings and large audiences. Its advanced technology allows for easy installation and seamless use. Elevate your presentations and impress your clients with the ClearTouch EVO Roll.
Specifications +
| Product Attributes | |
| Brand | Clear Digital |
| Model | CDS-MBLDS-EVOM |
| Condition | New |
| Screen Size | 43" |
| Included Accessories | none |
| Physical Dimensions | |
| Display Size (Diagonal) | 43" |
| Length | 50 in |
| Width | 18 in |
| Height | 12 in |
| Weight | 127.9 lb |
| Dimensions | 50 (L) × 18 (W) × 12 (H) |
| Display & Visual | |
| Display resolution | 1920 x 1080 |
| Display technology | LED, TFT |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Color | Black |
| Brightness (typical) | 1000 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 1200:1 |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 |
| Response Time | 8 ms |
| Monitor shape | Flat |
| Touch & Input Technology | |
| Annotation Software | none |
| Hardware & Components | |
| Built-in Operating System | Android 7.1 |
| OPS Slot Support | none |
| Integrated Microphone Array | none |
| Integrated Speakers | 2x 5W speakers |
| Ambient Light Sensor | none |
| Performance & Power | |
| Processor Model | Quad-core ARM Cortex-A17,1.8GHz |
| RAM | 2GB DDR3R |
| Power Consumption | 130 W |
| Connectivity & Ports | |
| Device interface | Wi-Fi, USB |
| HDMI Inputs | none |
| USB-C Ports | 1x USB 2.0 |
| Wired Ethernet Port | none |
| Wi-Fi & Bluetooth | WiFi: 802.11 a/b/g/n/ac |
| Screen Casting Support | no |
| Cloud Integration | no |
| Compatible OS Platforms | Android |
| Audio Out / In Ports | none |
| Software & Licensing | |
| Software Licensing | none |
| Compliance & Certifications | |
| Certifications | CE, FCC, RoHS |
Downloads +
SMART Assure Warranty
Comprehensive coverage and peace of mind for your SMART display.
- 24/7 SMART support & remote troubleshooting
- Advanced replacement or on-site repair
- Installation by SMART-authorized technicians
- Shipping and returns fully covered
Backed by SMART and supported locally by VSC.
