Product Details
Description +
INFORMATION
Clear Digital Nio Series
Clear Digitalâ„¢ Nio displays deliver a stunning full 4K resolution display solution that ensures your message is communicated in vivid detail, brightness, and color. Available in sizes ranging from 43" - 98" to fit any space.
Landscape or Portrait
The Clear Digitalâ„¢ Nio is a versatile digital display that can be customized to meet your needs. Switch between landscape and portrait modes with ease, and display any type of content with clarity and impact. No matter how you look at it, the Nio digital display delivers stunning visuals.
Android Integrated
Not just a simple USB media player, the NIO comes with an Android operating system.
Unique Software Options
Cast up to nine devices with ease or remotely control your Nio. Free, included integrated software options provide endless possibilities.
SHO Ready
Designed to work hand in hand with Clear Digital SHO content management system, bundle the two for the perfect digital signage combination.
Specifications +
| Product Attributes | |
| Brand | Clear Digital |
| Model | Clear Digital Nio Series |
| Condition | New |
| Included Accessories | Power Cord, HDMI Cable, Remote Controller, Air Mouse Controller |
| Physical Dimensions | |
| Weight | 30.53 lb |
| Display & Visual | |
| Display resolution | 3840 x 2160, 4K ultra HD |
| Display technology | LED |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Color | Black |
| Brightness (typical) | 450 cd/m² |
| Contrast Ratio | 1200:1 |
| Viewing Angle | 178° |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Response Time | 8 ms |
| Anti-glare Coating | no |
| Monitor shape | Flat |
| Touch & Input Technology | |
| Touch Points | none |
| Annotation Software | Clear Touch Chorus |
| Hardware & Components | |
| Built-in Operating System | Android version 11.0 |
| OPS Slot Support | none |
| Integrated Camera | not included |
| Integrated Microphone Array | none |
| Integrated Speakers | 1x loudspeaker |
| Performance & Power | |
| Processor Model | A55 × 4 |
| RAM | 4 GB |
| Storage Capacity | 32GB |
| Power Consumption | 340 W |
| Operating Temperature Range | 32°F–104°F |
| Connectivity & Ports | |
| Device interface | Wi-Fi, HDMI, USB |
| HDMI Inputs | 3x HDMI 2.0 |
| USB-C Ports | 1x USB 2.0, 1x USB 3.0, 1x USB Type-C |
| Wired Ethernet Port | 1x RJ45 in, 1x RJ45 out |
| Wi-Fi & Bluetooth | Included USB WiFi Module |
| Screen Casting Support | Clear Touch Collageâ„¢, Clear Touch Command, Clear Digital Sho |
| Cloud Integration | no |
| Compatible OS Platforms | Windows, Mac, Android, Chrome OS |
| Audio Out / In Ports | 1x 3.5mm out |
| Software & Licensing | |
| Software Licensing | Clear Touch Collageâ„¢, Clear Touch Command, Clear Digital Sho, Clear Touch Chorus |
| Compliance & Certifications | |
| Certifications | FCC & CE certifications |
| Warranty | 2-year standard |
Downloads +
SMART Assure Warranty
Comprehensive coverage and peace of mind for your SMART display.
- 24/7 SMART support & remote troubleshooting
- Advanced replacement or on-site repair
- Installation by SMART-authorized technicians
- Shipping and returns fully covered
Backed by SMART and supported locally by VSC.
